Reading Amateur Regatta

All information on Reading's best Rowing Event.

R E A D I N G   A M A T E U R    R E G A T T A

Saturday 11th &  Sunday 12th June 2022

Rowing in Reading since 1842

Reading Amateur Regatta (Sat)

Saturday 11th June 2022

Click here to view the full Draw.
Click here to view the Regatta Timetable.

Switch to Sunday 12 June 2022

Draw for Pangbourne College BC

5) Junior 16 Coxed Fours

For the Jane Club UK Trophy

 16) Pangbourne College──────┐ Crew 16        
                             ├────────────────┐
 17) Eton College────────────┘ Race 52 11:19  │ Crew 18        
                                              ├────────────────
 18) Royal Shrewsbury School─┐ Crew 18        │ Race 85 12:49  
                             ├────────────────┘
 19) Radley College──────────┘ Race 53 11:22  

7) Junior 15 Coxed Fours (Band B)

 24) Pangbourne College (Maleham)─┐ Crew 24        
                                  ├────────────────┐
 25) Latymer Upper School─────────┘ Race 48 11:07  │ Crew 26        
                                                   ├────────────────
 26) Shiplake College─────────────┐ Crew 26        │ Race 83 12:46  
                                  ├────────────────┘
 27) Pangbourne College (Carter)──┘ Race 49 11:10  

11) Women's Junior 16 Coxed Fours

For the James E. Mallard Cup

 42) Sir William Perkins (Fletcher)──────────────────┐ Crew 43        
                                                     ├────────────────┐
 43) Wallingford RC──────────────────────────────────┘ Race 41 10:42  │ Crew 44        
                                                                      ├────────────────
 44) Wimbledon High School───────────────────────────┐                │ Race 79 12:34  
                                                     │ Crew 44        │
 45) Sir William Perkins (Basra)────┐ Crew 45        ├────────────────┘
                                    ├────────────────┘ Race 42 10:45  
 47) Pangbourne College─────────────┘ Race 8 09:07   

20) Women's Junior 14 Coxed Quads (Band A)

 78) Wimbledon High School (Reiniger)─┐ Crew 78        
                                      ├────────────────┐
 84) Sir William Perkins (Stockham)───┘ Race 28 09:57  │ Crew 80        
                                                       ├────────────────
 80) Pangbourne College (Madrin)──────┐ Crew 80        │ Race 71 12:07  
                                      ├────────────────┘
 81) Wimbledon High School (Fisher)───┘ Race 29 10:00  

21) Women's Junior 14 Coxed Quads (Band B)

 82) Sir William Perkins (Chinn)──────────────────────┐ Crew 82        
                                                      ├────────────────┐
 83) Pangbourne College (Keeble)──────────────────────┘ Race 26 09:51  │ Crew 79        
                                                                       ├────────────────
 79) Wimbledon High School (Farrell)──────────────────┐                │ Race 70 12:04  
                                                      │ Crew 79        │
 85) Wimbledon High School (Kipps)───┐ Crew 85        ├────────────────┘
                                     ├────────────────┘ Race 27 09:54  
 86) Pangbourne College (Keane)──────┘ Race 3 08:55   

32) Open Eights (Band B)

 206) University College London (Kenway)─┐ Crew 207       
                                         ├────────────────┐
 207) Pangbourne College─────────────────┘ Race 170 16:33 │ Crew 207       
                                                          ├────────────────
 208) East India Club Rowing Section─────┐ Crew 208       │ Race 203 18:17 
                                         ├────────────────┘
 209) Twickenham RC──────────────────────┘ Race 171 16:36 

36) Junior 16 Eights

 223) Radley College──────────────────────┐ Crew 223       
                                          ├────────────────┐
 224) Pangbourne College──────────────────┘ Race 163 16:11 │ Crew 225       
                                                           ├────────────────
 225) Eton College────────────────────────┐                │ Race 199 18:05 
                                          │ Crew 225       │
 226) Abingdon School────┐ Crew 226       ├────────────────┘
                         ├────────────────┘ Race 164 16:14 
 227) Shiplake College───┘ Race 119 15:00 

38) Junior 15 Eights (Band B)

 236) Shiplake College (Scanlon)──────────────────────┐ Crew 232       
                                                      ├────────────────┐
 232) Eton College (Taylor─Johnson)───────────────────┘ Race 160 16:02 │ Crew 232       
                                                                       ├────────────────
 234) Latymer Upper School (Kirsten)──────────────────┐                │ Race 197 17:59 
                                                      │ Crew 237       │
 237) Shiplake College (Poundall)────┐ Crew 237       ├────────────────┘
                                     ├────────────────┘ Race 213 15:59 
 238) Pangbourne College─────────────┘ Race 212 14:24 

44) Women's Schools/Junior Eights

For the Royal Military College Challenge Cup

 256) Latymer Upper School (Kirkwood)──┐ Crew 256       
                                       ├────────────────┐
 257) Sir William Perkins──────────────┘ Race 115 14:07 │ Crew 258       
                                                        ├────────────────┐
 258) St Edward's School────────────────────────────────┘ Race 149 15:28 │ Crew 258       
                                                                         ├────────────────
 259) Latymer Upper School (Mirrazavi)──────────────────┐                │ Race 191 17:47 
                                                        │ Crew 260       │
 260) Lady Eleanor Holles──────────────┐ Crew 260       ├────────────────┘
                                       ├────────────────┘ Race 150 15:35 
 261) Pangbourne College───────────────┘ Race 116 13:35 

53) Junior 14 Coxed Quads

 296) Pangbourne College──────────────┐ Crew 297       
                                      ├────────────────┐
 297) Radley College (Wilson)─────────┘ Race 108 13:48 │ Crew 297       
                                                       ├────────────────┐
 298) Windsor Boys School (Thornton)───────────────────┘ Race 134 14:42 │ Crew 299       
                                                                        ├────────────────
 299) Windsor Boys School (Curtis)─────────────────────┐                │ Race 183 17:23 
                                                       │ Crew 299       │
 300) Windsor Boys School (Dumych)────┐ Crew 300       ├────────────────┘
                                      ├────────────────┘ Race 135 14:49 
 301) Radley College (Hughes)─────────┘ Race 109 13:51 

56) Women's Junior 15 Double Sculls

 308) Pangbourne College─────────────────────────────────┐ Crew 309       
                                                         ├────────────────┐
 309) Sir William Perkins (Srivastava)───────────────────┘ Race 128 14:27 │ Crew 312       
                                                                          ├────────────────
 310) Sir William Perkins (Bell)─────────────────────────┐ Crew 312       │ Race 181 17:18 
                                                         ├────────────────┘
 312) Henley RC──────────────────────────────────────────┘ Race 129 14:29