Reading Amateur Regatta

All information on Reading's best Rowing Event.

R E A D I N G   A M A T E U R    R E G A T T A

Saturday 11th &  Sunday 12th June 2022

Rowing in Reading since 1842

Reading Sprint Regatta (Sun)

Sunday 12th June 2022

Click here to view the full Draw.
Click here to view the Regatta Timetable.

Switch to Saturday 11 June 2022

Draw for Mossbourne Rowing Academy

12) Open Coxless Pairs

 48) Mossbourne Rowing Academy (Shaw/Adams)──────────────────┐
                                                             │ Crew 50        
 49) Reading RC (Charij/Bouldjedri)─────────┐ Crew 50        ├────────────────
                                            ├────────────────┘ Race 75 12:18  
 50) Itchen Imperial (Aitchison/Cracknell)──┘ Race 36 10:26  

18) Junior 15 Double Sculls (Band B)

 71) Henley RC (Mahey/Gibbons)───────────────┐ Crew 71        
                                             ├────────────────┐
 72) The Langley Academy (Ciobanu/Adil)──────┘ Race 26 09:54  │ Crew 74        
                                                              ├────────────────
 73) Mossbourne Rowing Academy (Wood/Towers)─┐ Crew 74        │ Race 69 12:03  
                                             ├────────────────┘
 74) Reading RC (Peacock/King)───────────────┘ Race 27 09:57  

25) Women's Junior 16 Double Sculls

 96) Mossbourne Rowing Academy (Robinson─Beesley/Humphreys)──────────────────┐
                                                                             │ Crew 97        
 97) Wallingford RC (McNulty/Stanley)───────────────────────┐ Crew 97        ├────────────────
                                                            ├────────────────┘ Race 62 11:44  
 98) Mossbourne Rowing Academy (Nyamukuta/Tabassum)─────────┘ Race 19 09:39  

26) Women's Junior 15 Double Sculls

 99) Mossbourne Rowing Academy (McKone/Gough)────────────┐ Crew 100       
                                                         ├────────────────┐
 100) Henley RC (Short/Hunt)─────────────────────────────┘ Race 3 08:50   │ Crew 101       
                                                                          ├────────────────┐
 101) Henley RC (Savin/Smith)─────────────────────────────────────────────┘ Race 40 10:37  │ Crew 101       
                                                                                           ├────────────────
 102) Mossbourne Rowing Academy (Coode/Swales)────────────────────────────┐                │ Race 61 11:42  
                                                                          │ Crew 103       │
 103) Henley RC (Wild/Pagdin)────────────────────────────┐ Crew 103       ├────────────────┘
                                                         ├────────────────┘ Race 39 10:34  
 104) Mossbourne Rowing Academy (Arnold Isles/Knox─Hope)─┘ Race 4 08:52   

33) Junior 15 Coxed Fours (Band A)

 212) Reading Blue Coat (Mono)────────────┐ Crew 213       
                                          ├────────────────┐
 213) Reading Blue Coat (Petersen─Lentze)─┘ Race 166 16:36 │ Crew 213       
                                                           ├────────────────
 214) Reading Blue Coat (Lerner)──────────┐ Crew 214       │ Race 208 18:27 
                                          ├────────────────┘
 215) Mossbourne Rowing Academy (Sabah)───┘ Race 167 16:39 

50) Schools/Junior Sculls (Band B)

 268) Wallingford RC (Tidmarsh)─────────────────────────────┐
                                                            │ Crew 269       
 269) Wallingford RC (Sleep)───────────────┐ Crew 269       ├────────────────
                                           ├────────────────┘ Race 196 17:57 
 270) Mossbourne Rowing Academy (Knoxhope)─┘ Race 150 15:46 

51) Junior 16 Sculls

 271) Wycliffe Junior RC (Gibbons)─────────────────────────┐
                                                           │ Crew 271       
 272) Pangbourne College (Brittain)───────┐ Crew 273       ├────────────────
                                          ├────────────────┘ Race 195 17:54 
 273) Mossbourne Rowing Academy (Marsden)─┘ Race 145 15:28 

52) Junior 15 Sculls (Band A)

 274) Mossbourne Rowing Academy (Chapman)────────┐ Crew 275       
                                                 ├────────────────┐
 275) Hereford RC (Chapman)──────────────────────┘ Race 113 13:56 │ Crew 275       
                                                                  ├────────────────┐
 276) Wallingford RC (Eaton)──────────────────────────────────────┘ Race 139 15:12 │ Crew 275       
                                                                                   ├────────────────
 277) Mossbourne Rowing Academy (Perez)───────────────────────────┐                │ Race 194 17:52 
                                                                  │ Crew 278       │
 278) Wallingford RC (Gunn)──────────────────────┐ Crew 278       ├────────────────┘
                                                 ├────────────────┘ Race 140 15:15 
 279) Mossbourne Rowing Academy (Clerkin Monzon)─┘ Race 114 13:59 

53) Junior 15 Sculls (Band B)

 280) Mossbourne Rowing Academy (Bradbury)───┐ Crew 280       
                                             ├────────────────┐
 281) Mossbourne Rowing Academy (De Abaitua)─┘ Race 137 15:07 │ Crew 283       
                                                              ├────────────────
 282) Mossbourne Rowing Academy (Jackson)────┐ Crew 283       │ Race 193 17:49 
                                             ├────────────────┘
 283) Henley RC (Jenkins)────────────────────┘ Race 138 15:10 

54) Junior 15 Sculls (Band C)

 284) Mossbourne Rowing Academy (Friedlander)───────────────────────────┐
                                                                        │ Crew 285       
 285) Hartpury University & College Boat Club (Coates)─┐ Crew 285       ├────────────────
                                                       ├────────────────┘ Race 192 17:47 
 286) Mossbourne Rowing Academy (Miskiewicz)───────────┘ Race 136 15:04 

63) Women's Junior 15 Sculls (Band A)

 318) Mossbourne Rowing Academy (Okey─Udah)─┐ Crew 319       
                                            ├────────────────┐
 319) Henley RC (Short)─────────────────────┘ Race 108 13:43 │ Crew 320       
                                                             ├────────────────┐
 320) Mossbourne Rowing Academy (Swales)─────────────────────┘ Race 146 15:35 │ Crew 320       
                                                                              ├────────────────
 321) Henley RC (Savin)──────────────────────────────────────┐                │ Race 185 17:26 
                                                             │ Crew 321       │
 322) Henley RC (Hunt)──────────────────────┐ Crew 323       ├────────────────┘
                                            ├────────────────┘ Race 147 15:38 
 323) Mossbourne Rowing Academy (Cani)──────┘ Race 109 13:46 

64) Women's Junior 15 Sculls (Band B)

 324) Mossbourne Rowing Academy (Smerdon)───┐ Crew 325       
                                            ├────────────────┐
 325) Mossbourne Rowing Academy (O'Brien)───┘ Race 122 14:20 │ Crew 326       
                                                             ├────────────────
 326) Mossbourne Rowing Academy (Coode)─────┐ Crew 326       │ Race 184 17:24 
                                            ├────────────────┘
 327) Mossbourne Rowing Academy (Federickx)─┘ Race 123 14:23 

65) Women's Junior 15 Sculls (Band C)

 328) Mossbourne Rowing Academy (Sokhal)───┐ Crew 329       
                                           ├────────────────┐
 329) Reading RC (Ramsden)─────────────────┘ Race 120 14:15 │ Crew 329       
                                                            ├────────────────
 330) Mossbourne Rowing Academy (Papworth)─┐ Crew 331       │ Race 183 17:21 
                                           ├────────────────┘
 331) Mossbourne Rowing Academy (Yaneva)───┘ Race 121 14:17