Reading Amateur Regatta

All information on Reading's best Rowing Event.

R E A D I N G   A M A T E U R    R E G A T T A

Saturday 11th &  Sunday 12th June 2022

Rowing in Reading since 1842

Reading Sprint Regatta (Sun)

Sunday 12th June 2022

Click here to view the full Draw.
Click here to view the Regatta Timetable.

Switch to Saturday 11 June 2022

Draw for Reading RC

1) Open Eights (Band A)

 1) University College London (Kenway)─┐ Crew 2         
                                       ├────────────────┐
 2) Reading RC (Tinker)────────────────┘ Race 57 11:31  │ Crew 3         
                                                        ├────────────────
 3) Groton School RC, USA (El Hadj)────┐ Crew 3         │ Race 86 12:51  
                                       ├────────────────┘
 4) Imperial College (Tatham)──────────┘ Race 58 11:34  

3) Masters C/D Eights

 8) Upper Thames RC (Jacobs =C)──────────────────┐
                                                 │ Crew 8         
 9) Reading RC (Ekbatani =D)────┐ Crew 10        ├────────────────
                                ├────────────────┘ Race 84 12:45  
 10) Twickenham RC (Easton =D)──┘ Race 55 11:25  

4) Women's Eights (Band A)

 11) Clark University, USA (Brown)──────┐ Crew 11        
                                        ├────────────────┐
 12) University College London (Cozens)─┘ Race 53 11:19  │ Crew 13        
                                                         ├────────────────
 13) WPI Crew (Bazakas─Chamberlain)─────┐ Crew 13        │ Race 83 12:42  
                                        ├────────────────┘
 14) Reading RC (Chenje)────────────────┘ Race 54 11:22  

7) Junior 15 Coxed Quads

 22) Windsor Boys School (Richards)──────────────────────────┐ Crew 23        
                                                             ├────────────────┐
 23) Hereford RC (Dutson─Smith)──────────────────────────────┘ Race 48 11:04  │ Crew 23        
                                                                              ├────────────────
 24) Windsor Boys School (Finnis)────────────────────────────┐                │ Race 80 12:33  
                                                             │ Crew 24        │
 25) Wallingford RC (Edmonds)───────────────┐ Crew 25        ├────────────────┘
                                            ├────────────────┘ Race 49 11:07  
 26) Reading RC (Atkinson)──────────────────┘ Race 16 09:27  

12) Open Coxless Pairs

 48) Mossbourne Rowing Academy (Shaw/Adams)──────────────────┐
                                                             │ Crew 50        
 49) Reading RC (Charij/Bouldjedri)─────────┐ Crew 50        ├────────────────
                                            ├────────────────┘ Race 75 12:18  
 50) Itchen Imperial (Aitchison/Cracknell)──┘ Race 36 10:26  

14) Open Double Sculls (Band B)

 55) Reading RC (Ocana/Darji)─────┐ Crew 55        
                                  ├────────────────
 56) Reading RC (Laloyaux/Miller)─┘ Race 73 12:13  

15) Masters D/E/F Double Sculls

 57) Putney Town RC (Desmond/Steele =F)──────────────────┐
                                                         │ Crew 57        
 58) Reading RC (Webb/Kemsley =D)───────┐ Crew 58        ├────────────────
                                        ├────────────────┘ Race 72 12:11  
 59) Putney Town RC (Fryer/Oswell =E)───┘ Race 30 10:07  

16) Schools/Junior Double Sculls

 60) Groton School RC, USA (Armaly/Trowbridge)──────────────────┐ Crew 61        
                                                                ├────────────────┐
 61) Reading RC (Snoxall/Snoxall)───────────────────────────────┘ Race 29 10:04  │ Crew 61        
                                                                                 ├────────────────
 62) Wallingford RC (Holburn/Sleep)─────────────────────────────┐                │ Race 71 12:08  
                                                                │ Crew 62        │
 63) Reading RC (Haley/Healy)──────────────────┐ Crew 63        ├────────────────┘
                                               ├────────────────┘ Race 34 10:21  
 64) The Langley Academy (Rahman/Avello)───────┘ Race 9 09:07   

18) Junior 15 Double Sculls (Band B)

 71) Henley RC (Mahey/Gibbons)───────────────┐ Crew 71        
                                             ├────────────────┐
 72) The Langley Academy (Ciobanu/Adil)──────┘ Race 26 09:54  │ Crew 74        
                                                              ├────────────────
 73) Mossbourne Rowing Academy (Wood/Towers)─┐ Crew 74        │ Race 69 12:03  
                                             ├────────────────┘
 74) Reading RC (Peacock/King)───────────────┘ Race 27 09:57  

19) Junior 14 Double Sculls

 75) Wallingford RC (Ireland/Clark)───────────────────────────┐ Crew 75        
                                                              ├────────────────┐
 76) Reading RC (Zhang/Maimba)────────────────────────────────┘ Race 25 09:52  │ Crew 78        
                                                                               ├────────────────
 77) Wallingford RC (Harbord/Caulfield)───────────────────────┐                │ Race 68 12:01  
                                                              │ Crew 78        │
 78) Hinksey Sculling School (Nassar/Harris)─┐ Crew 78        ├────────────────┘
                                             ├────────────────┘ Race 47 10:57  
 79) Wallingford RC (Potts/Sizer)────────────┘ Race 6 08:57   

20) Women's Double Sculls (Band A)

 85) University College London (Watharow/Ragoussis)─┐ Crew 86        
                                                    ├────────────────┐
 86) Reading RC (York/Charij)───────────────────────┘ Race 24 09:00  │ Crew 82        
                                                                     ├────────────────┐
 82) Twickenham/Imperial (Wormleighton/Keane)────────────────────────┘ Race 28 10:02  │
                                                                                      │ Crew 82        
 80) University of Birmingham (Dashley/Halse)───────┐ Crew 81                         ├────────────────
                                                    ├────────────────┐                │ Race 67 11:58  
 81) Wycliffe Junior RC (Burt/Hoien)────────────────┘ Race 5 08:55   │ Crew 81        │
                                                                     ├────────────────┘
 83) Wallingford RC (Barlow/Walker)─────────────────┐ Crew 83        │ Race 216 09:59 
                                                    ├────────────────┘
 84) Henley RC (Herrington/Darke)───────────────────┘ Race 215 09:13 

22) Women's Masters B/C Double Sculls

 87) Putney Town RC (Culley/Pontes de Freitas =C)───┐ Crew 87        
                                                    ├────────────────┐
 88) Putney Town RC (Masoud/Moore =B)───────────────┘ Race 21 09:44  │ Crew 87        
                                                                     ├────────────────
 89) Reading RC (Pattemore/Boucher =C)──────────────┐ Crew 90        │ Race 65 11:56  
                                                    ├────────────────┘
 90) Putney Town RC (Lozano Licona/Bickerstaffe =C)─┘ Race 22 09:47  

24) Women's Schools/Junior Double Sculls

 94) Agnes Irwin School, USA (Saulnier/Lingle)─┐ Crew 95        
                                               ├────────────────
 95) Reading RC (Bates/Buss)───────────────────┘ Race 63 11:51  

30) Open Coxed Fours (Band A)

 203) Wallingford RC (Lang)───────────────┐ Crew 204       
                                          ├────────────────┐
 204) Reading RC (Leckey)─────────────────┘ Race 169 16:45 │ Crew 206       
                                                           ├────────────────
 205) University College London (Bayliss)─┐ Crew 206       │ Race 210 18:30 
                                          ├────────────────┘
 206) Imperial College (Tatham)───────────┘ Race 170 16:48 

32) Masters G/H Coxed Fours

 210) Reading RC (Brind =H)─────┐ Crew 210       
                                ├────────────────
 211) Putney Town RC (Wills =G)─┘ Race 173 17:29 

35) Women's Coxed Fours

 220) Linacre BC (Bertrand)──────────────────────────┐ Crew 220       
                                                     ├────────────────┐
 221) Putney Town RC (Bickerstaffe)──────────────────┘ Race 163 16:27 │ Crew 225       
                                                                      ├────────────────
 223) Putney Town RC (Mortimer)──────────────────────┐                │ Race 206 18:21 
                                                     │ Crew 225       │
 224) Reading RC (Lewis)────────────┐ Crew 225       ├────────────────┘
                                    ├────────────────┘ Race 164 16:30 
 225) Imperial College (Parry)──────┘ Race 118 14:12 

38) Open Coxless Fours (Band B)

 231) Imperial College (Ritchie)────────────────────────────────┐
                                                                │ Crew 231       
 232) Staines BC (Barry)───────────────────────┐ Crew 233       ├────────────────
                                               ├────────────────┘ Race 204 18:15 
 233) Reading RC (Bishop)──────────────────────┘ Race 161 16:21 

40) Masters D/E Quads

 236) Twickenham RC (Salzman =E)───────────────────┐ Crew 237       
                                                   ├────────────────┐
 237) WSVD/RCGD Düsseldorf (Schulte─Zurhausen =E)─┘ Race 159 16:11 │ Crew 239       
                                                                    ├────────────────
 238) Reading RC (Coneybeare =E)───────────────────┐ Crew 239       │ Race 203 18:12 
                                                   ├────────────────┘
 239) Upper Thames RC (Floyd =D)───────────────────┘ Race 160 16:14 

47) Open Sculls (Band B)

 259) Weybridge RC (Alakeel)────────────────────────────────────────────┐
                                                                        │ Crew 260       
 260) University College London (Slaughter)────────────┐ Crew 260       ├────────────────
                                                       ├────────────────┘ Race 199 18:04 
 261) Reading RC (Morgan)──────────────────────────────┘ Race 153 15:54 

48) Masters D/E Sculls

 262) Reading RC (Hopkins =D)───────────────────────┐
                                                    │ Crew 262       
 263) Putney Town RC (Oswell =E)───┐ Crew 264       ├────────────────
                                   ├────────────────┘ Race 198 18:02 
 264) Hollingworth Lake (Diver =E)─┘ Race 152 15:51 

49) Schools/Junior Sculls (Band A)

 265) Imperial College (Millar)──────────────────┐
                                                 │ Crew 265       
 266) Reading RC (Pridmore)─────┐ Crew 266       ├────────────────
                                ├────────────────┘ Race 197 17:59 
 267) Wallingford RC (Holburn)──┘ Race 151 15:48 

56) Junior 14 Sculls (Band B)

 291) Wallingford RC (Clark)────────────────────────┐ Crew 291       
                                                    ├────────────────┐
 292) Reading RC (Webb)─────────────────────────────┘ Race 143 15:23 │ Crew 294       
                                                                     ├────────────────
 293) Wycliffe Junior RC (Fullman)──────────────────┐                │ Race 190 17:42 
                                                    │ Crew 294       │
 294) Hereford RC (King)───────────┐ Crew 294       ├────────────────┘
                                   ├────────────────┘ Race 144 15:26 
 295) Wallingford RC (Caulfield)───┘ Race 112 13:54 

58) Women's Sculls (Band B)

 300) Reading RC (Kelly)────────────────────────────────────────────────────┐ Crew 301       
                                                                            ├────────────────┐
 301) University of Birmingham (Meredith)───────────────────────────────────┘ Race 141 15:18 │ Crew 301       
                                                                                             ├────────────────
 302) Henley RC (Norman)────────────────────────────────────────────────────┐                │ Race 188 17:37 
                                                                            │ Crew 302       │
 303) Oxford Academicals RC (Sadler)───────────────────────┐ Crew 304       ├────────────────┘
                                                           ├────────────────┘ Race 142 15:20 
 304) University of Birmingham (Dashley)───────────────────┘ Race 111 13:51 

59) Women's Sculls (Band C)

 305) Reading RC (Kitto)──────────────────────────────────┐ Crew 306       
                                                          ├────────────────┐
 306) BTC Southampton (Green)─────────────────────────────┘ Race 148 15:40 │ Crew 306       
                                                                           ├────────────────
 307) Twickenham RC (Owen)────────────────────────────────┐                │ Race 187 17:34 
                                                          │ Crew 309       │
 308) Weybridge RC (Abuljadayel)─────────┐ Crew 309       ├────────────────┘
                                         ├────────────────┘ Race 149 15:43 
 309) University of Birmingham (Gilbody)─┘ Race 110 13:48 

60) Women's Masters B Sculls

 310) Putney Town RC (Culley)─┐ Crew 310       
                              ├────────────────
 311) Reading RC (Boucher)────┘ Race 178 17:09 

61) Women's Masters D/E Sculls

 312) Reading RC (Shimron =E)───────────────┐ Crew 313       
                                            ├────────────────
 313) Putney Town RC (Pontes de Freitas =D)─┘ Race 179 17:11 

62) Women's Junior 16 Sculls

 314) Wycliffe Junior RC (Anderson)──────────────────────┐ Crew 314       
                                                         ├────────────────┐
 315) Reading RC (Hale)──────────────────────────────────┘ Race 124 14:28 │ Crew 314       
                                                                          ├────────────────
 316) Hartpury University & College Boat Club (Sheppard)─┐ Crew 316       │ Race 186 17:32 
                                                         ├────────────────┘
 317) Reading RC (Smith)─────────────────────────────────┘ Race 125 14:31 

65) Women's Junior 15 Sculls (Band C)

 328) Mossbourne Rowing Academy (Sokhal)───┐ Crew 329       
                                           ├────────────────┐
 329) Reading RC (Ramsden)─────────────────┘ Race 120 14:15 │ Crew 329       
                                                            ├────────────────
 330) Mossbourne Rowing Academy (Papworth)─┐ Crew 331       │ Race 183 17:21 
                                           ├────────────────┘
 331) Mossbourne Rowing Academy (Yaneva)───┘ Race 121 14:17 

68) Women's Junior 14 Sculls (Band C)

 346) Wallingford RC (McNulty)──────────────────────────────┐ Crew 347       
                                                            ├────────────────┐
 347) Reading RC (Butler)───────────────────────────────────┘ Race 126 14:34 │ Crew 348       
                                                                             ├────────────────
 348) Hartpury University & College Boat Club (Costagliola)─┐ Crew 348       │ Race 180 17:14 
                                                            ├────────────────┘
 349) Hereford RC (Walker)──────────────────────────────────┘ Race 127 14:36